Crafting

System tworzenia przedmiotów w Anthem jest bardzo prosty. Mimo tego stanowi bardzo ważną część gry, w ramach której wyjątkowo przydaje się w celu wyposażaniu Twojego Javelina i tworzenia jego precyzyjnego buildu. Wiele z przedmiotów, broni i innego wyposażenia przydatnego w rozgrywce zdobędziesz:

 • przeszukując skrzynie,
 • pokonując silniejszych przeciwników,
 • w podsumowaniu misji fabularnych.

Jednak najlepsze przedmioty i inne rzeczy, które będą Ci potrzebne w dopełnieniu umyślonego buildu egzopancerza, będziesz musiał wykonać samemu.

Czego potrzeba do wytwarzania przedmiotów

Wszystkie przedmioty możliwe do wykonania, utworzysz w Kuźni (ang. Forge) znajdującej się w Forcie Tarsis. Musisz wybrać określone miejsce/część Javelina, w ramach której zamierzasz zmienić broń czy dokonać jej ulepszenia. Po dokonaniu decyzji powinna pojawić się lista posiadanych schematów. I to właśnie od nich zależy, co możesz dokładnie wykonać.

Schematy

Schematy pełnią funkcję przepisów na wszelkie przedmioty, bronie i ulepszenia, które możesz wykonać w ramach usprawniania swojego egzopancerza. Możesz zaopatrzyć się w schematy na kilka sposobów:

Poprawa stosunków (reputacji) z frakcjami

W ramach tego sposobu najczęściej uzyskasz schematy na Moduły i Stymulanty. Poprawić reputację u danej frakcji możesz przez:

 • zbieranie sekretów,
 • zbieranie materiałów,
 • wykonywanie misji z Fortu Tarsis,
 • rozmowy z NPC w Forcie Tarsis.

Po osiągnięciu kolejnego poziomu reputacji u danej frakcji otrzymasz cały pakiet schematów. Jeśli jesteś ciekaw, co możesz otrzymać i jak daleko jesteś od osiągnięcia kolejnego poziomu lojalności, zajrzyj do Dziennika, przejdź do Wyzwań i sprawdź Frakcje.

Zdobywanie osiągnięć z danym ekwipunkiem

Dotyczy to Broni, Sprzętu Wsparcia, a także pozostałych dodatków jak wyrzutnie, układy i tym podobne. Mistrzostwo we władaniu danym ekwipunkiem otrzymujesz w trakcie umiejętnego korzystania z niego. Po osiągnięciu Wyzwań zdobędziesz najlepsze schematy, dzięki którym będziesz mieć możliwość wytworzenia coraz lepszego wyposażenia. Po pokonaniu za jego pomocą 10 legendarnych przeciwników możesz wytworzyć nawet mistrzowskie wyposażenie. Postępy w wykonywaniu Wyzwań zobaczysz, przechodząc do Dziennika, następnie włączając Wyzwania, a tam wybierając Sprzęt/Broń.

Materiały rzemieślnicze

Kiedy posiadasz już schemat przedmiotu, który chcesz wykonać, przed Twoimi oczyma pojawią się wymagania co do jego wytworzenia. Główne z nich stanowi posiadanie danych materiałów rzemieślniczych w określonej ilości. Możesz zdobyć je podczas wykonywania misji czy gry swobodnej, a także w sklepie za monety, choć nie jest to zbyt opłacalne rozwiązanie. Poniżej znajdziesz listę najczęściej spotykanych materiałów, które przydają się do wytwarzania potrzebnego Ci sprzętu.

 • Składnik chimeryczny (roślina) – wszystkie kwiaty i inne rośliny wyrastające w grze dostarczy kilka sztuk tego surowca.
 • Stop chimeryczny (rudy) – przemierzając jaskinie czy skalne tereny, znajdziesz kryształy, dzięki którym zaopatrzysz się w ten materiał.
 • Części broni – możliwe do znalezienia głównie w bazach oponentów spotykanych w swobodnej grze.
 • Części Javelina – możesz znaleźć je czasami wraz z częściami broni lub w zakamarkach mapy, gdzie leżą zniszczone Javeliny. Przy Obozach banitów częstotliwość znajdowania ich może być nieco większa. Istnieje także opcja zdobycia ich przez rozbieranie przedmiotów znajdujących się w Twoim ekwipunku. Warto mieć na uwadze, że części Javelina mają swoje przeznaczenie dla jednego rodzaju pancerza.
 • Żar (Ember) – materiał wymagany do wykonywania przedmiotów wyższych poziomów (z kolorową ramką). W grze można znaleźć różne rodzaje Żaru. Im wyższy poziom przedmiotu, tym rzadkość Żaru wymaganego do wykonania go także wzrasta. Najtrudniejszym do zdobycia jest Żar mistrzowski, który możesz zdobyć jedynie za realizację Wyzwań miesięcznych oraz w skrzyniach na późniejszych etapach rozgrywki. Jest bardzo cenny, ponieważ pozwala na tworzenie unikatowych broni posiadających nawet 4 bonusy.

Materiały różnego rodzaju możesz otrzymać przez wykonanie niektórych Wyzwań. Oprócz tego w ramach rozebrania przedmiotu otrzymasz z reguły dwa losowe materiały w ilości ⅕ tego, co było wymagane do wytworzenia danego wyposażenia.

Wytworzenie przedmiotu

Jeżeli posiadasz już schemat oraz wymagane materiały, możesz przejść do wytworzenia ekwipunku. W Kuźni zobaczysz takie informacje, jaki będzie poziom oraz siła ulepszenia, jednak to, jakie bonusy będzie posiadał przedmiot, jest już losowe. Czasem może się okazać, że pojawi się potrzeba stworzenia go kilkukrotnie, aż otrzymasz statystyki, które będą dla Ciebie zadowalające.

Jednak co ważne – do 20-go poziomu rzadko kiedy warto zajmować się tworzeniem nowych przedmiotów. Do tego momentu za każdą misję fabularną otrzymasz tyle punktów doświadczenia, że Twój poziom będzie się podnosił po każdej z nich. W takiej sytuacji crafting nie ma zbyt dużego znaczenia, gdyż odpowiednie części i broń otrzymasz w skrzyniach oraz w nagrodę za wykonanie zadanie. Najlepszym pomysłem jest ukończenie wątku fabularnego i dopiero wtedy skupienie się na rozwijaniu egzopancerza.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here